Ukoptěná snaha Jana Hamáčka o zabrzdění jízdy ČSSD do politického propadliště je nepřehlédnutelná. Věnuje tomu spoustu umu a energie. Stylizuje se do postavení zachránce národa proti coronavirové pohromě a s velkou pílí využívá kdejakou příležitost k „okopávání kotníků“ koaličního partnera, tedy hnutí ANO a osobně Andreje Babiše. Těžce tím poškozuje důvěryhodnost vlády v očích veřejnosti. Na řízení vnitřního chodu ministerstva vnitra mu kvůli těmto koníčkům zřejmě nezbývá čas. Někteří jeho úředníci pak bezostyšně porušují zákony, upravující jejich činnost, a bezohledně škodí lidem.
Projevuje se to v jimi ovlivněnému příběhu, který mi absurditou silně připomíná Kafkův Proces. Týká se rodiny starousedlých Gruzínců, přišedších do naší vlasti v r. 1994. Psal jsem o nich již v lednu letošního roku v článku Úředníci rozbíjejí rodinu.
Rodinu tvoří rodiče, tři synové s partnerkami a jejich čtyři zdařilé děti. Z mně neznámých důvodů pouze nejmladší syn požádal o české státní občanství a uspěl. Ostatní zde žijí s trvalým povolením k pobytu. Ke Gruzií již dávno nemají žádný vztah. Vztahově jsou vázáni na Českou republiku jako na svou vlast.
Jeden ze synů, Emil, zapomněl požádat včas o prodloužení povolení k pobytu. Když se dostavil do úřadovny Cizinecké policie s prosíkem o prominutí prošvihnutí lhůty, policisté jej prolustrovali. Zjistili, že se kdysi v minulosti dopustil bagatelní trestné činnosti. Místo prodloužení povolení k pobytu jej přímo ze služebny eskortovali do střediska pro běžence. Soud na základě jejich návrhu rozhodl o jeho vyhoštění na dobu tří let.
Možná měl tehdy smůlu, že jeho obhájce neměl chuť pokoušet osud a neobrátil se k Ústavnímu soudu. Dnes již máme k disposici judikát, podle něhož spáchání trestného činu na našem území samo o sobě nemá být důvodem k vyhoštění cizince. Ostatně v daném případě by v právním státě trestní minulost žadatele již dále nesměla hrát roli, protože soud rozhodl o zahlazení všech rozsudků. Z hlediska práva je nadále bezúhonný a takto s ním má být nakládáno.
Emil si pak po tři roky každý večer
povídal s dcerou prostřednictvím skypu. Podle názoru úředníků tak jeho
vyhoštění není významným zásahem do rodinného života. Když po vypršení lhůty
vyhoštění přiletěl s turistickým vizem do Prahy, nesměl vstoupit na území
ČR, protože byl zapsán v seznamu nežádoucích osob. Policisté, kteří jej do země nepustili, mu o důvodech
zápisu nedokázali podat vysvětlení. Časem se zjistilo, že seznam je nástrojem
vydírání vracejících se vyhoštěných osob: podmínkou vymazání ze seznamu je
úhrada nákladů, které stát vynaložil na vyhoštění. Soudržná rodina se tedy
složila na „nekřesťanské“ výpalné a Emil znova přicestoval do vlasti s pevnou
vůlí dožít mezi svými.
Předem si obstaral a smluvně zabezpečil zaměstnání. Již v července r.2019 podal žádost o zaměstnaneckou kartu. Podle zákona má být žádost vyřízena do 60 dnů, ve zvlášť složitých případech do 90 dnů. Ale Hamáčkovi úředníci žijí v přesvědčení, že mají výjimku ze zákona, takže čas běžel, ale ministerstvo mlčelo. Po řadě stížností žadatele vydala v říjnu r. 2020 Komise pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců jako nadřízený orgán imigračnímu a azylovému odboru příkaz k vyřízení věci do 30 dnů. Ale její pokyn měl hodnotu hrachu házeného na zeď. Uvnitř Hamáčkova ministerstva zákony a vnitřní příkazy neplatí. Zvůle úředníků stojí nad právem.
Rozhodnutí padlo nakonec až po 595 dnech a je záporné, takže Emil musel svou pravou vlast znova opustit a bude si opět s dcerou povídat jen přes skype. Důvodem zamítnutí je tvrzení, že „ je důvodné nebezpečí, že by účastník řízení při svém pobytu na území mohl ohrozit bezpečnost státu“. Znám osobně celou rodinu včetně dětí a znám podrobně Emilovu trestní minulost. Nemohu proto pochopit, jak Hamáčkovi podřízení k takovému nesmyslu dospěli. Důvodnost jejich závěrů ale nelze přezkoumat, protože dokument, na který se odvolávají, je tajný. Postižený se tak nemůže bránit proti nařčení. To je čistá „kafkárna“: člověk, jehož práva úřad krátí, je vystaven jako bezbranná oběť svévoli úředníků, nedbajících zákona a dobrých mravů. Hamáčkovi podřízení si asi nevšimli, že byl nějaký 17.listopad 1989, že mravy předlistopadových úřadů jsou dnes mimo zákon, a bez rozpaků pokračují v bolševických manýrech.
Emil je z hlediska práva bezúhonný. Právo celé jeho rodiny na zachování rodinné pospolitosti je chráněno právem národním i nadnárodním. Nikdy se nedopustil jednání, jež by se dalo považovat za ohrožující bezpečnost státu. V právním státě by s ním úřad takto jednat nesměl.
Rodina je základ státu. Stát, který svévolně rozbíjí rodinné společenství, není právní, ale zločinný.
S vědomím, že obracet se na jakékoli
ministry jakékoli české vlády je neúčelné, jsem učinil zoufalý pokus: poslal
jsem ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi stížnost s podrobným vylíčením
bezpráví, jemuž jsou Emil, jeho dcera a všichni členové jeho rodiny vystaveni
ze strany jeho úřadu. Dostal tedy možnost zabývat se zhůvěřilostí svých podřízených.
Nevyužil ji. Neomlouvá jej nedostatek času, způsobený jeho plýtváním na
vytváření profilu hlavního záchrance proti pandemii a okopáváním kotníků
koaličního partnera. Ministr nese odpovědnost za nedbání zákona a dobrých mravů jeho podřízenými. Je
odpovědný za to, že jeho úřad jedná způsobem,
jenž je v rozporu s pravidly chování právního státu. Je na čase, aby
zmizel v politickém propadlišti.
==========================================================================
Již vyšla „papírová“ verze mé knihy ŠKŮDCI V TALÁRU,
dosud dostupné pouze v digitální podobě. Knihu jsem zasvětil památce dobrého
člověka JUDr. Pavla Kučery. Předmluvu napsala Alena Vitásková. Její obsah je
trestí zkušeností a poznatků, postupně získávaných téměř 20 let v půtkách s
orgány činnými v trestním řízení, které nekorektním vedením řízení poškozují
obviněné. Zvlášť zajímavé „škůdce“ uvádím s plnými jmény, jejich oběti až na
výjimky pouze s iniciálami. Kniha je dostupná v knihkupectvích nebo přímo u
vydavatele OLYMPIA na adrese sklad@iolympia.cz nebo info@iolympia.cz
VLAST JE MÍSTO KDE JSME SE NARODILI, ODKUD POCHÁZÍME
OdpovědětVymazatPokud někdo okopává kotníky agentovi StB, tak mě to fakt pane Jemelíku nedojímá. Nakonec by to nebyl ani váš komentář, abyste neseděl před nastavenou zadnicí pana Bureše a nesnažil se do ní vlézt. Zkrátka bolševickou minulost nezapřete.
K vašemu blábolu ze 4. ledna jsem se jasně vyjádřil, kde je nad míru jasné, že kážete bludy.
Cizinec je cizinec a zájmem občanů tohoto státu není zde trpět kriminální živly. Ty s oblibou navštěvujete vy a obhajujete je, ač obhájce nejste, nikdy jste nebyl a dá-li bůh nikdy nebudete.
Pravou vlastí pana Emila je Gruzie, nikoliv Česká republika. Vlast pane Jemelíku je místo kde jsme se narodili odkud pocházíme, tedy pan Emil se zde nenarodil a nepochází odsud.
Cizinec má z pozice práva omezené možnosti, například v oblastí volebního práva, či pobytového práva. Právo trvalého pobytu tak i právo občana EU pobývat na území ČR může být zrušeno, zejména v případě spáchání trestního deliktu. Všichni cizinci mají speciální ohlašovací povinnosti.Proto zákon slovo zapomněl nějak neřeší.
Už jsem vám to psal posledně, ale úředníci postupovali podle zákona. Protože zákony této země neznáte, ignorujete je a hlavně překrucujete k obrazu svému, tak obhajujete neobhajitelné. Asi to pro vás musí být hodně traumatizující, že vás nenechali nahlédnout do spisu přísně tajné. Snad proto pane Jemelíku, abyste to nevykecal.