Dne 27.února 2025 proběhlo u jistého okresního soudu již třetí veřejné zasedání v řízení o podmíněné propuštění z výkonu trestu žadatele R.Š., jehož výsledkem bylo jeho propuštění na svobodu na zkušební dobu šesti let, s uvalením dohledu a stanovením různých podmínek, které musí ve zkušební lhůtě plnit. Soud přijal nabízenou záruku spolku Chamurappi z.s. za završení žadatelova polepšení.
První veřejné zasedání se uskutečnilo 25.července 2023. Soud zamítl žádost o podmíněné propuštění. Jeho rozhodnutí zrušil dne 7.září 2023 stížnostní soud pro zásadní (ve skutečnosti domnělou) procesní chybu. K zrušení došlo jen proto, že protokol z veřejného zasedání neobsahoval záznam o vyslovení souhlasu žadatele s konáním veřejného zasedání, přestože mu obsílka byla doručena až 4 dny před zasedáním. Stížnostní soud současně zamítl stížnost Chamurappi z.s., protože dle jeho právního názoru předkladatel nabídky na převzetí společenské záruky nemá právo stížnosti. Podotýkám, že jiné tři soudy vyřídily stížnosti Chamurappi z.s. jako samozřejmost.
Druhé veřejné zasedání se konalo dne 24.listopadu 2023. Soud opět nevyhověl žádosti o podmíněné propuštění. Předsedkyně senátu odmítla postoupit mi kopii protokolu ze zasedání s odůvodněním, že nejsem stranou řízení.
Stížnostní soud usnesení zrušil dne 16.ledna 2024, kdy současně nařídil přibrání znalců z oboru psychologie a psychiatrie. Předsedkyně senátu přibrala znalkyně až po mé intervenci dne 6.května 2024. Poskytla jim lhůtu na vyhotovení znaleckého posudku do 31.ledna 2025. Znalecký posudek nese datum 30.ledna 2025, ale dne 5.února 2025 jej soud ještě neměl a urgoval dodání. Nicméně s obsahem posudku jsem spokojen. Znalkyně popsaly pana odsouzeného přibližně shodně s mými poznatky.
Žadatel o podmíněné propuštění si mohl hypoteticky zkrátit pobyt ve vězení až o 5 let. Ale soudy mu z pětiletého koláče odkrojily téměř dva roky. Zdá-li se někomu z čtenářů průběh tohoto řízení poněkud podivný, potvrzuji, že ani mně se nelíbil. Oslovil jsem v této souvislosti tři kárné žalobce kvůli procesním deliktům (nikoli kvůli nevyhovění žádosti), ale u žádného jsem neuspěl. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek jeden kárný podnět vyřídil smířlivě (poklesek není tak intenzivní, aby byla nutná kárná žaloba), ale druhý odklidili úředníci z jeho dosahu do rukou jiných kárných žalobců, kteří mé výhrady nesdíleli.
Úloha spolku Chamurappi z.s. v tomto řízení je nestandardní. Především Chamurappi z.s. podporuje obhajobu odsouzených L.L. a J.L. v trestním řízení, v němž měl žadatel o podmíněné propuštění R.Š. původně postavení spoluobžalovaného a v dalším vývoji se stal svědkem na straně obžaloby. Později Chamurappi z.s. přešel k vyvolání dokončení vyšetřování závažné trestné činnosti ke škodě L.L. a J.L., kterou vyvolal R.Š. Její objasňování brzdil mlčením. Podpora jeho žádosti o podmíněné propuštění je odměnou za to, že nakonec začal spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení a poskytl svědectví proti dříve neustanoveným pachatelům, plnícím jeho zločinnou zakázku. Bez jeho součinnosti by zůstala zachována jistota beztrestnosti celé skupiny jeho spolupachatelů.
Vývoj R.Š. sleduji několik let. Nabyl jsem přesvědčení, že ve výkonu trestu o sobě přemýšlel a ztratil chuť pokračovat v životě kriminálníka. Předpokládám, že po propuštění povede řádný život a aspoň začne o tři roky dříve splácet odškodnění poškozeným, na které by ve vězení nevydělal.
Od založení Chamurappi z.s. v listopadu r.2017 jsme účinkovali v šestnácti procesech, z toho 14x úspěšně (viz přehled v sekci Stanoviska a petice na webu spolku Chamurappi z.s. ) (zde). Až dosud se žádný z našich chráněnců nevrátil za mříže. Dávali jsme přednost předkládání návrhů na podmíněné propuštění před nabídkami převzetí společenské záruky. Bylo to výhodnější: jako představitel navrhovatele jsem seděl v lavici obhajoby, žadateli jsem při jeho výslechu viděl do tváře. Směl jsem klást otázky nejen jemu, ale i dalším „účinkujícím“ a podávat procesní návrhy. Samozřejmě jsem dostal protokol z veřejného zasedání. Ale ministryně Marie Benešová, bývalá předlistopadová prokurátorka, asi usoudila, že demokracie už je příliš a úpravou trestního řádu právo na podávání návrhů na podmíněné propuštění zájmovým organizacím občanů vzala. Jako předkladatel nabídky převzetí společenské záruky sedím v prostoru pro veřejnost. Mandantovi vidím záda a do řízení nezasahuji, pokud předseda senátu nezatouží vyslechnout mě jako svědka. Na námitky, s nimiž jsem se obrátil v této věci na ministra a různé poslance, nebere nikdo zřetel. Náprava by byla možná jednoduchou úpravou kancelářského řádu soudů.
Vysokou úspěšnost našich žadatelů o podmíněné propuštění přičítám především jejich pečlivému výběru. Převážně jsme takto podpořili odsouzené, jejichž obhajobu jsme podporovali neúspěšně někdy i řadu let, takže jim s klidnou myslí můžeme projevit důvěru. Myslím ale, že svou roli může sehrát také pocit úlevy soudce, jenž se skrytě dělí s občanskými aktivisty o odpovědnost za rozhodnutí, které je vždy do určité míry „sázkou do loterie“.
Kdysi jsem slíbil jednomu
„doživoťákovi“ , že podpořím jeho žádost o podmíněné propuštění, pokud se toho
dožiji. Jinak s účastí na dalších případech již nepočítám, i když další zájemci
o tuto službu by se časem jistě našli.
Ing. Zdeněk Jemelík, předseda
Chamurappi z.s.
================================= V knihkupectvích jsou ještě zbytky prvního knižního vydání mé knihy Škůdci v taláru. Na webu https://www.bezvydavatele.cz/book.php?Id=1573 jsem uveřejnil druhý díl. Ten již ale vyšel i v „papírové“ formě a je dostupný v knihkupectvích.
Po přečtení Vaší zprávy o podmíněném propuštění R.S. jsem
OdpovědětVymazatšokován Vaším jednáním. Nejprve jste hájil zájmy poškozených L.L. a J.L., ale pak jste pomohl urychlit propuštění jejich násilného vyděrače. Tato ,,výměna" za jeho svědectví proti spolupachatelům mi pi'·ijde jako nehorázná kolaborace.
Vaše počínání vzbuzuje vážné pochybnosti o tom, zda jste
kdy skutečně stál na straně spravedlnosti, anebo jste pouze účelově přeskakoval podle vlastního prospěchu či kvůli publicitě spolku Chamurappi. Celá věc působí pokrytecky a jen zvyšuje utrpení obětí, kte1·é jste měl původně podpořit.
Doufám, že si uvědomujete, jak znepokojující signál jste svým postojem vyslal. Místo pevného zastání pro poškozené jste pomohl otevřít dveře na svobodu člověku, který jim způsobil obrovské utrpení. Toto Vaše jednání odsuzuji a považuji je za extrémně neetické.
Pan Stratílek je právník ve službách bratrů Lebánkových. Měl stejnou možnost jako já podat trestní oznámení proti celníkům pro podezření, že poškodili jeho klienty uskutečněním předstíraného převodu tabáku. Neučinil tak. Měl stejnou možnost jako já rozmluvit Romana Šulyoka a vyvolat trestní řízení proti neustanoveným pachatelům brutálního vydírání Lebánků. Neučinil tak. Ve vyvolaném není zmocněncem Lebánků on, ale já. Pomocí Šulyokovi jsem ho odměnil za pomoc, kterou poskytuje při vyšetřování. Kdybych mu nepomohl, vyšel by z vězení za necelé tři roky prost jakýchkoli závazků. Díky mé pomoci je v šestileté zkušební lhůtě, podroben dohledu probačního úředníka, musí prokazovat legálnost příjmů a vyplatit odškodnění, stanovené rozsudkem. Lebánkové neutrpěli jeho propuštěním žádnou škodu. Jinak se stále podílím na nápravě osudu Lebánků a jsem s nimi ve spojení.
OdpovědětVymazat